אם כן, מהיכן מגיעים אותם טרמיטים מציקים ועקשניים לקירות הבית, ומה ניתן לעשות נגדם?

טרמיטים בקירות הבית - מה ניתן לעשות נגדם?

בואו נתחיל מהסוף - בכל מקרה של חשש להדבקה בטרמיטים, מומלץ שלא להמתין ולפנות מייד לחברת הדברה מנוסה, שתאשר או תשלול את חששותיכם! הזמן משחק תפקיד משמעותי בהתמודדות עם המזיקים הקטנים והעקשניים הללו, ואבחון מוקדם ככל אפשר, עשוי לחסוך לכם כסף, זמן ועגמת נפש רבים. כעת, משהחשוב מכל נאמר, בואו נבחן מדוע גרים טרמיטים בקירות עץ, בחיפויי העץ המוצמדים לקירות ואף זולגים לרהיטים ולפריטי העץ האחרים הקיימים בבית.

הטרמיטים, חרקים קטנים שהנזק אותו הם מסבים רב, מוגדרים כאחד ממיני המזיקים המזיקים ביותר - קשה לזהותם בעין בלתי מקצועית, ומשכך - לא אחת, בתים הנגועים בהם מתדרדרים למצבים מהם קשה מאד לשקמם. קיני טרמיטים עלולים להיות ממוקמים בעומק האדמה שעליה ניצב הבית. הם חיים במושבות שעשויות למנות גם 2 מיליון פריטים, וה"דיאטה" שלהם, המבוססת על עץ מסוגים שונים, עלולה בהחלט להפוך למטרד רציני לדיירים הבית או הדירה הנגועים בהם. הם עלולים להתחיל את מסעם במשקופים או הדלתות או ברהיטים עשויי העץ והתפשט לקירות, או להיפך.

טרמיטים בקירות הבית - מהיכן הם מגיעים?
נזילות והיקוויות של מים, הן בתוך הבית והן בסביבותיו

דליפות שלא תוקנו של צנרת המים או הביוב עלולות למשוך אליהן מזיקים רבים, בין השאר, גם טרמיטים. מאחר שהטרמיטים אינם מסוגלים לשרוד ללא מים לאורך זמן ובשל חיבתם הידועה ללחות, מקור מים נגיש מקדם באופן ניכר את הסיכון ליצירתה של מושבת טרמיטים באזור. נכון, אין לנו שליטה על מזג האוויר או למנוע ירידה של גשם, אבל נזילת מים מהמזגן או דליפתו של ברז הן בהחלט בשליטתנו וניתנים למניעה בקלות.

בתי עץ, בתים בעלי חיפוי עץ לקירות או בתים בהם רהיטי עץ
בתים העשויים עץ הופכים לפופולאריים בשנים האחרונות גם בישראל. יתרונותיו הנפלאים של העץ הם רבים - מדובר בחומר טבעי חם, המשדר משפחתיות, קרבה ורומנטיקה, הוא מבודד והוא, נוסף לכל אלה, גם נחשב לאחרונה כטרנד עיצובי מוביל. מצד שני, חסרונו העיקרי של העץ, הוא הרכבו - הוא מכיל תאית, אשר מהווה את המזון העיקרי לטרמיטים. משמעות הדבר היא כי מושבת טרמיטים אשר מתנחלת בבית, עלולה, בהדרגה, להתפשט לכל חלקי העץ שלו (משקופים, דלתות, חיפויים) ולפריטי ולרהיטי העץ שבתוכו ולגרום להתפוררותם על ידי כרסום העץ. אם חשבתם שגורלם של קירות הגבס טוב יותר - טעיתם. גם שם התאית מהווה רכיב עיקרי בחומר, ומעדן לכל מושבת טרמיטים רעבה.

עצי הסקה ומערומי עץ אחרים
מערומי עץ גזום בחצר, עצים להסקה או מאגר הקרשים שאתם אוספים בגינתכם לפני מדורת ל"ג בעומר, כאשר הם מונחים ישירות על האדמה, מהווים מגנט משמעותי עבור הטרמיטים הרעבים. לכן, בתור התחלה, רצוי לאחסנם הרחק ככל האפשר משטחו של הבית. כמו כן, יש להציבם על משטח קשיח שמטרתו היא לשמש כחוצץ בין האדמה (והטרמיטים המגיעים ממנה) לבין העץ. לא מדובר בפתרון שימנע לגמרי את התנחלותם של הטרמיטים, אולם הוא עשוי להקשות עליהם להגיע אל העץ.הדברת טרמיטים בקירות


לסיכום:


ככל שתזהו מוקדם יותר את קיומם של טרמיטים בקירות, ברהיטים או בחפצי העץ, כך תוכלו, מוקדם יותר להזמין בעל מקצוע מנוסה שיטפל בכך, ולחסוך לעצמכם זמן, כסף ועוגמת נפש. חוששים כי ביתכם נגוע בטרמיטים?בעל מקצוע מנוסה יוכל לקבוע זאת בוודאות!