טרמיטים

 
פלישת חרקים תמיד מהווה מטרד בבית, בין שמדובר בתיקנים, בנמלים, בפשפשים או במכרסמים. אך ללא ספק, אין מזיק גרוע והרסני יותר מאשר טרמיטים. כשלא מטפלים בנגע הטרמיטים במידי, הם מתרבים במהירות עצומה ומסבים נזקים נוראיים למבנה ולרכוש.

הטרמיטים הם סוג של חרקים קטנים, בדרך כלל בצבע לבן, צהבהב או חום בהיר, הנראים כהכלאה בין תיקן לנמלה. אנשים רבים נוטים לחשוב כי טרמיטים הם סוג של נמלה, אך מדובר בחרק ממין אחר לחלוטין.

טרמיטים חיים במושבות ענק של מיליוני חרקים בעץ או בקרקע. הם נוהגים לחיות בקהילות שיתופיות, ויש להם 4 מעמדות: פועלים, חיילים, מתבגרים והמלך והמלכה. עם זאת, רק המלך והמלכה מתרבים. הזכר נשאר לצד הנקבה, ובמשך כל חייהם מזדווג עמה כל מספר ימים. בסתיו ובאביב מגיחים מהקינים הפריטים המכונפים למחול כלולות, על מנת להזדווג ולהקים מושבות חדשות.

הטרמיטים רגישים לאור ולכן הם מצויים מתחת לפני הקרקע ומתקדמים ממקום אחד למשנהו דרך תעלות ומנהרות, שבנו מבוץ ומרוק מאגד.

טרמיטים מזוהים יותר עם האזורים הטרופיים, אולם הם חיים במקומות רבים בעולם. ניתן למצוא אותם במדבר האוסטרלי היבש, שם קיניהם בולטים בשטח בזכות גובהם המרשים. נמצא אותם גם בארה"ב, יפן, אירופה, המזרח התיכון וישראל.

בארץ ישנם לא פחות מ-13 מיני טרמיטים שונים. רוב הטרמיטים הם טרמיטי קרקע הגורמים לרוב הנזק. סוג נוסף של טרמיטים הם טרמיטי העץ. בעבר תקפו הטרמיטים ערים לאורך מישור החוף, אך בשנים האחרונות הטרמיטים נדדו וכיום הם תוקפים ערים רבות בכל חלקי הארץ.
 

הטרמיט והאדם

 
טרמיטים מצטיינים בתיאבון בריא לעצים יבשים מסוגים שונים. הם ניזונים מהתאית ומהליגנין שבעץ, ובמערכת העיכול שלהם מצויים חיידקים מיוחדים ומיקרו-אורגניזמים, העוזרים בעיכול העץ. כדי להשביע את תאבונם לכרסום עץ, טרמיטים ימצאו את דרכם לתוך הבית בכל דרך אפשרית. הטרמיטים יתחילו בכרסום המשקופים, הדלתות, ארונות המטבח והפרקט, ומשם יגיעו לרהיטי הבית ובעצם לכל דבר העשוי מעץ.
 

טרמיטים בבית? קראו למדביר!

 
הכלל החשוב ביותר בהתמודדות עם טרמיטים הוא טיפול מהיר ככל האפשר. כל מושבה בת מיליונים מתחילה בשני טרמיטים בודדים, וכמו שאתם מבינים, טרמיטים מתפשטים בדרך כלל במהירות עצומה.המלכה והקן נמצאים עמוק באדמה, ולכן קשה מאד לדעת האם הבית נגוע בטרמיטים. חברת ההדברה תוכל לאבחן את הבעיה באמצעות מכשור מיוחד. ניתן אף לנטר מראש בעיית טרמיטים בשטח לפני שהטרמיטים גרמו לנזק כלשהו.
 
טרמיטים בעץ
 

יחד עם זאת, ישנם מספר סימנים היכולים לסמן לכם כי ביתכם נגוע בטרמיטים:

 
  • מוצרי עץ הנגועים בצורה חמורה יתפוררו ויחשפו את הטרמיטים.
  • הקשה על עץ נגוע או משקוף נגוע תשמיע קול חלול.
  • חורים קטנטנים במוצרי עץ (משקופים, ארונות מטבח וכו') וחומר מגורגר בסמוך להם.
  • תעלות בוץ מאוגד לאורך הקירות, הפנלים, התקרות ועד למקורות העץ.
  • מאות של חרקים עם כנפיים היוצאים מהעץ המשילים את הכנפיים – זהו מחול הכלולות של הטרמיטים, היוצאים במטרה להזדווג ולהקים את הקן הבא

ברגע שיש חשד להימצאותם של הטרמיטים, חשוב לפנות מיד לחברת הדברת טרמיטים מיומנת ומנוסה. זאת בכדי למנוע את התרבותם, ובעקבות זאת להימנע מנזקים משמעותיים לרכוש ולמבנה.

הדברת טרמיטים מחייבת הדברה לא קונבנציונלית. כל ניסיון להדביר חיצונית את המקום בחומרים שהם לא נכונים להדברת טרמיטים, עלול לגרום נזק לטיפול השורשי שאמור להתבצע.
 
נציין שוב כי הדברת טרמיטים אינה פעולה פשוטה, שכן מושבת והטרמיטים תושמד רק כאשר המלכה תחוסל.
 
צרו קשר עם טרמיטק לקבלת שירות מקצועי,
שימגר לחלוטין את תופעת הטרמיטים:
1-800-650750.