מלכות טרמיטים

 
 
הנוסעים בכבישי המדבר האוסטרלי רואים ללא הרף תילי טרמיטים עצומים בגודלם, המתמרים כמו טירת חול ענקית (לעתים יותר גבוהה מגובהו של בן אדם) מתוך אדמת האאוטבק הכתומה. ואלו אפילו אינם תילי הטרמיטים הגדולים ביותר – באזורים מסוימים באפריקה גודלם יכול לגובה בניין בן 3 קומות! בכל אחד מאותם תילי טרמיטים חיה מושבה של אותם יצורים ידועים לשמצה, ובכל אחת מהן מאות אלפי טרמיטים, ואפילו מעל מיליון פרטים.
 
וכידוע, כל מושבת ענק מתחילה בזוג, ועליו נספר לכם כעת. או ליתר דיוק, על מלכות טרמיטים.
 

מלכות טרמיטים – אמהות המושבה

 
על אף שבתילי טרמיטים או בקיני טרמיטים מתגורר מספר עצום של פרטים, בדרך כלל אלו יהיו נסתרים וחבויים מן העין, שכן פעילותם מתקיימת מתחת לפני השטח. המקרים שבהם אנו פוגשים לפתע טרמיטים מכונפים המתעופפים לכל עבר הינם למעשה המפגש שלנו עם משפחות המלוכה לעתיד של המושבות - מלכי ומלכות טרמיטים.
 
בקהילת הטרמיטים יש היררכיה ברורה. לכל פרט יש תפקיד שאליו הוא נולד מתוקף המבנה הפיזי של גופו. ישנם החיילים, הפועלים, וכמובן, הזוג המלכותי. מלכי ומלכות הטרמיטים הינם אותם בעלי כנף, שהינם המפתח לכל קן או תיל חדש. כל זוג שכזה מוליד לבדו מושבה שלמה ועצומה, ועל כן בראש כל מושבת טרמיטים ישנו רק זוג אחד של מלך ומלכת טרמיטים.
 

הקמת המושבה

 
תחילת מלכותו של הזוג החדש בשלטון אינה קלה, ומוטלת עליהם עבודה רבה. מכיוון שהמושבה כעת מונה רק שניים, עליהם למלא את כל התפקידים הקיימים בקיני/תילי הטרמיטים לבדם – גם להוליד את הצאצאים החדשים, גם לטפל בהם ובמקביל גם להתחיל בבניית הבית הפיזי. לאחר שהדורות הראשונים כבר עומדים בפני עצמם, מתפנים מלכי ומלכות הטרמיטים לעבודת חייהם – התמקדות בעבודת ההתרבות לבדה, על מנת להרחיב עוד ועוד את המושבה.
 
מנין מגיע הזוג המלכותי אל ביתו החדש? פעם בכמה שנים נולד במושבה קיימת דור של מלכים ומלכות טרמיטים חדשים. מכיוון שהם אינם דרושים בביתם שלהם, הם יוצאים בבת אחת אל מעל פני השטח כדי להסתדר בזוגות ולחפש אתר לבניית מושבה חדשה. במקרה שבמושבה קיימת הזוג המלכותי מצא את מותו לפני שהעמיד יורשים, הטבע מסדר חלופה בדמות התפתחות של חלק מהזחלים הצעירים לכדי מלכים ומלכות טרמיטים חלופיים.
 

להרוג את המלכה

 
הדברת טרמיטים, כפי שהבנתם, היא מסובכת – בגלל חוסר הנגישות של הקן, בגלל גודל המושבות וגם כי כל עוד מלך ומלכת הטרמיטים חיים הלא ימשיך וייווצר דור חדש. איתור הזוג המלכותי הוא כחיפוש מחט בערימת שחת, ולרוב אלו נהרגים על הדרך במהלך הדברה יעילה.
 
עם זאת, כאשר מופיע מחזה הטרמיטים המכונפים – קרי, המלכים ומלכות הטרמיטים הבאים בתור – זהו הזמן הטוב ביותר להשמידם, בטרם ייווצרו מושבות חדשות.
   
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר